Marin Trafo

Marin trafolar, sahil izolasyon trafosu olarak da isimlendirilen marin trafolar, tersaneler ve gemilerde kullanılmak üzere ağır kullanım şartlarına uygun olarak tasarlanan transformatörlerdir.

Giriş ve çıkış gerilimleri aynı olan iki farklı sargının elektriksel olarak birbirinden tamamen izole olacağı şekilde imal edilirler. Sargılar arasındaki yalıtım sayesinde besleme tarafındaki faz/nötr/toprak hataları ve elektriksel gürültü nedeniyle oluşabilecek elektrik çarpmaları, cihaz ve sistem arızaları gibi sorunları önlenmesi sağlanabilmektedir.

Marin tip tranfsormatörler, gemilerde yaşanan aşırı ve sürekli vibrasyon nedeniyle trafo mekaniğinde veya sarımlarda oluşabilecek gevşemeler ve denizlerdeki tuzlu ve nemli hava koşullarının sargılar ve elektriksel bağlantı noktalarında korozyon oluşmasını önleyecek şekilde tasarlanmaktadır. Sargılar ısıyla sertleşen reçine emdirilmiş bant sargı ile veya  vakum altında epoksi reçine ile dolgu yapılarak  tamamen koruma altına alınmaktadır.

Artsan marin trafolar, ihtiyaca göre 1 faz ve 3 faz olacak şekilde, farklı giriş, çıkış gerilimlerinde ve 30 VA – 1500 kVA güç aralığında özel olarak tasarlanmakta ve üretilmektedir.

CE ve TSE Standartlarına uygun olarak üretilen gemi tipi trafolar için isteğe göre Lloyd onay belgesi alınmaktaktadır.

MARİN TRAFO GENEL ÖZELLİKLER

  • İzole yapı,
  • 000 – 22.000 gausse sac
  • Alüminyum ve bakır folyo sargı,
  • Klemensli veya pabuçlu bağlantı,
  • IP20 ve IP 65 koruma sınıfı.

MARİN TRAFO GENEL KULLANIM ALANLARI