Varyak

Varyak, temel olarak girişinde uygulanan alternatif gerilimin çıkışta istenilen bir gerilime manuel olarak çevirilebilmesine olanak sağlayan elektrik cihazlarıdır. Ayarlı oto trafo ya da ayarlanabilir oto transformatör olarak da isimlendirilmektedir.

Toroidal sac nüve ve üzerine sarılan emaye bakır telden oluşan varyaklar, bünyesinde hareketli mil bulunan yapısı ile diğer trafo ve transformatörlerden farklılık göstermektedir. Hareketli bir karbon fırça, 0-330 derece arasında sargıların üzerinde dönerek değişken gerilim kademelerini oluşturur. Sargılar üzerinde hareket eden karbon fırça elle manuel olarak ayarlanabildiği gibi ihtiyaca göre servo motorlar ile de kumanda edilebilmektedir.

Varyak yapısı ve çeşitleri;

Toroidal varyak tipinde yuvarlak nüve kullanılırken, sütunlu varyak çözümlerinde kare nüve kullanılmaktadır. Her iki ayarlı varyak cihazında da 10.000 – 22.000 gausse arası değerlerde silisli saclardan üretilen nüve kullanılmaktadır. Sargılar ise nüve etrafına emaye bakır teller sıkıştırılarak sarılır. Bakır sargının bir yüzeyinde aşındırıcı yardımı ile izolasyon kaldırılır. Yuvarlak tekerlek şeklindeki varyak kömürü üzerine tutturulmuş iletken ile izolasyonu kaldırılmış olan bakır teller üzerinde gezdirilmesi ile farklı kademelerde çıkış gerilimi elde edilir. Çıkış geriliminde değişiklik yapılırken gerilim kesintisi olmaz.

Artsan Enerji olarak, kutulu varyak imalatı ile genellikle laboratuvarlarda farklı gerilim değerleri elde edebilmek için tercih edilen IP20 veya özel koruma sınıfına sahip kutulu varyak üretimimiz de bulunmaktadır. Kutulu varyak üzerinde voltmetre, ampermetre, çıkış bağlantılarının yapılabileceği born klemensler ve varyak ayar skalası bulunur.

Standart olarak 1 KVA ile 15 KVA arasında, 1 faz (monofaze) veya 3 faz (trifaze) olarak üretilen ayarlı varyak ya da ayarlı trafo çözümlerimiz talebe göre özel olarak daha yüksek güçlerde ve daha yüksek gerilimlerde de kutusuz ya da kutulu olarak da üretilebilmektedir.

Monofaze Kutulu Varyak;

Şehir şebekesi 220 V AC elektriği, 0-220 VAC arasında istenilen bir gerilime ayarlamayı sağlayan ayarlı varyak sistemisir. Manuel veya motorlu olarak ayar yapılmasını sağlayan ayarlı test cihazlarıdır.

Trifaze Kutulu Varyak;

3 faz 380 VAC şebeke voltajını, istenen değerler arasında ayarlamayı sağlayan test cihazlarıdır.

Pano Tipi Varyaklar;

Projeye bağlı olarak test panoları içerisinde kullanması için üretilen açık tip varyaklardır. Monofaze ve Trifaze olarak üretilebilmektedir.

Kutulu Varyak Genel Özellikleri;

  • Monofaze (1 Faz) ve trifaze (3 Faz) üretim
  • 1 Faz / 0-220 V AC / 0-250 V AC / 0-300 V AC Çıkış
  • 3 Faz / 0-380 V AC / 0-430 V AC / 0-519 V AC Çıkış
  • Dijital voltmetre ve dijital ampermetre
  • İhtiyaca bağlı farklı güç ve gerilimlerde özel üretim
  • Trafolu ve trafosuz imalat seçeneği
  • Motorlu kumanda çalışma yapısı (Opsiyonel)
  • %100 Yerli Üretim